Çin, Anonim Kriptopara’lara Karşı Büyük Bir Soruşturma Başlattı!

Çin, Anonim Kriptopara’lara Karşı Büyük Bir Soruşturma Başlattı!

Reuters‘in haberine göre bu hafta başlarında Çin yetkilileri, olası pazar manipülasyonunu, kara para aklamayı, yetkisiz finansman ve diğer konuları incelemek üzere anonim kriptokrasi alışverişi hakkında soruşturma başlattılar.

Hareket, Pekin’in yasa dışı yollardan ülkeye akan parayı cezalandırmaya çalışmasıyla birlikte geliyor. Zayıflayan Çin Yuan’ı birçok kişiyi döviz almaya teşvik etti. Bazı kripto para birimleri, Çin’de 2017 yılının ilk günlerinde aşırı talep artışına işaret ediyordu. Çin merkez bankası ayrıca “borsalarda Forex yönetimi ve kara para aklamayı önleme gibi politikaların da nasıl uyguladığına odaklandığını” belirtti.

En ünlü  #kriptopara birimleri, binlerce bilgisayarda ele alınan web tabanlı işlemlere dayanır ve küresel çapta para taşımak için bilinmeyen bir yol olarak kullanılır.

Bu da, kara para aklama, terörist faaliyetlere finansman ve diğer suç faaliyetleri için, kripto para birimlerindeki isimsizliğin neden olduğu olumsuz etkilerin başka bir örneğini olarak gösteriyor. OneCoin, merkezileştirilmiş bir kriptopara olarak, kullanıcı KYC (Müşteri Tanıma Politikası) belgelerini blok zincirinde şifreli bir şekilde saklayarak bu duruma karşı koymayı amaçlıyor

KYC dokümanları, özellikle kimlik hırsızlığı, mali dolandırıcılık, vb. önlemek amacıyla, para transferleriyle ilgili riskleri yönetmelerine yardımcı olmak için müşterilerini daha iyi tanıması ve anlaması gereken finansal kurumlar ve bankalar tarafından küresel ölçekte geliştirilmektedir.

Ayrıca, güven ve şeffaflık, şirketin vizyonuyla yakından bağlantılı OneCoin’in temel değerleri arasındadır.  OneCoin, riskleri en aza indirgemek için transferlerin güvenliğini garanti edecek önlemleri almıştır.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in, Ocak 2015’te dediği gibi, “Dijital para birimi yoksullara yardımcı olabilir ancak bu bitcoin ile mümkün değil … Bitcoin’i özel olarak iki nedenden ötürü kullanmıyoruz. Birincisi, fakirlerin yerel para birimine kıyasla değeri çok yüksek olan bir para birimini alabilmeleri çok zor. İkincisi, ödemeyi yapanlardan bir hata yaparsa, anonim sistemlerde geri dönüş sağlanamaz.”

Çin’deki anonim kriptopara birimleri etrafındaki son gelişmelere kullanıcıların nasıl tepki vereceğini göreceğiz, ancak kullanıcıların daha güvenli bir seçeneğe yönelmek isteyecekleri kesin.

admin