Bitcoin, İç Savaşa Hazırlanıyor

Bitcoin, İç Savaşa Hazırlanıyor

Bitcoin tüccarları için sonucu merakla beklenen iç savaş yaklaşıyor.

Bu yıl, %150 dalgalanma yaşayan, Wall Street bankerlerinden Çinlilere kadar herkesi cezbeden kötü yönde uçucu değere sahip dijital kriptopara Bitcoin, çılgın bir ikileme sürükleniyor.

Sahne arkasında gerçekleşen 2 yıllık çekişmenin ardından bitcoin için kilit noktalarda bulunan farklı bilgisayar ve bilişim grupları, ay sonunda iki rakip yazılım güncellemesini sahiplenmeye hazırlanıyor. Bu durum, bitcoinin iki farklı türünün ortaya çıkmasına sebebiyet verecek ve 41 Milyar Dolar‘lık sektörde eşi benzeri görülmemiş bir şok etkisi yaratacak.

Her iki tarafın da fikir birliğine varılması için büyük teşvikleri olsa da, bitcoinin merkezi bir otoriteye sahip olmaması uzlaşmayı zorlaştırmıştır. Anlaşmazlığı takip eden profesyonel tüccarlar bile, bunun nasıl olacağını bilmiyorlar. Tüccarların tavsiyeleri: “Oynaklığın önüne geçin ve net bir sonuç ortaya çıktığında hızlı hareket etmeye hazır olun” yönünde.

Citigroup Inc.’in eski piyasa düzenleyicisi ve şuanda HongKong’ta BitMex yöneticisi Arthur Hayes, “Bu,  yüksek bahisli <kim daha cesur> oyunudur. Ne olacağı konusunda çok fazla belirsizlik var. Ne yapılacağına dair kesin bir sinyal geldiğinde, fiyat çok hızlı bir şekilde değişebilir. ” dedi.

Çatışmaların arkasında, bitcoinin gerçek kimlik kullanıp kullanmama hususunda bir ikilem yaşanıyor. Bitcoin toplulukları, dijital kriptoparanın, ana akım şirketlere hitap etmek ve geleneksel sermayeye daha cazip hale getirilmesi için değişmesi gerektiği ya da liberter bir işaret olarak konumunu güçlendirerek geliştirilmesi konularında savunmalar yapıyorlar.

Haberin orijinal dilde detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: www.bloomberg.com

admin