DİKKAT: Bitcoin Tekrar Bölünebilir!

DİKKAT: Bitcoin Tekrar Bölünebilir!

Güçlü Bitcoin brokerları, Salı sabahının sonuna kadar birleşik gizlilik kaydını koruyacak ortak bir çözümün arkasında duramadılar.

Bu nedenle, dijital para resmi olarak çatallanarak ikiye bölünmüştür: Bitcoin Cash ve Bitcoin.

Bitcoin Cash, Bitcoin sisteminden oluşmuş bir çatal: Eski platformun tüm geçmişine sahip yeni bir yazılım, ancak 1 megabayt yerine 8 megabayt olacak.

CoinDesk’e göre, madenciler Salı sabahından bu yana Bitcoin Cash üretebilirlerdi, ancak ilk block saat 14: 20’de (GMT) gerçekleşti.

Fakat bazı Bitcoin meraklıları, bunun kriptopara için ilk bölünme olduğunu ve devamının gelebileceğini düşünüyorlar.

 

Özetlemek gerekirse, güçlü Bitcoin brokerleri, kriptopara’nın blok zincir ağına rehberlik edecek kurallar üzerinde tartışıyorlardı.

Bir yanda sözde çekirdek geliştiricileri var. Bunlar hacklenemez olmak adına daha küçük Bitcoin bloklarını savunuyorlar. Diğer taraftan da, ağın daha hızlı ve daha ölçeklenebilir olmasını sağlamak için blokların boyutunu artırmak isteyen madenciler mevcut.

Geçen haftaya kadar çözüm, Bitcoin blok eşiğini 2 megabayt’a kadar çıkaran SegWit2x olarak biliniyordu ve neredeyse evrensel bir desteği vardı. Çatala katılmayan bu madenciler Salı günü SegWit2x’in bir bölümünü uygulamaya başladılar.

Dijital varlıklar yatırım şirketi olan NextBlock Global’in baş yatırım görevlisi Charles Morris’e göre, SegWit2x tamamen uygulanmadığından,  blok boyutunda artışın aylar boyunca gerçekleşmemesi çok mümkün – dolayısıyla başka bir çatalı daha ufukta.

Charles Morris, “Blokların boyutlarını artırmak istemeyen sert-adamlar, hattın altında bir çatal daha patlatabilir” dedi.

Blok zinciri teknoloji şirketi Blockchain Driven’dan Peter Borovyhh, “Bitcoin artık değişmez. Bir çatal oluştuysa, bu bir çığı tetikleyebilir.” dedi.

BitMex’in CEO’su Arthur Hayes, Business Insider’a verdiği demeçte, Bitcoin’de bu durumun dört kez tekrarlanmasının olabileceğini ve bir versiyonun geri kalanın üzerine çıkabileceğini, muhtemelen 5000 dolarlık bir paraya ulaşabileceğini söyledi.

Hayes, “Oyunda milyarlarca dolarlık insanlar var ve nihayetinde en üst düzey coin ağına gidecekler ve ardından pazarı takip edecekler” dedi.

 

Haber Linki: businesinsider.com

admin