Microsoft, Blockchain İçin Yeni Bir Sistem Açıkladı

Microsoft, Blockchain İçin Yeni Bir Sistem Açıkladı

NEW YORK (Reuters) – Microsoft, blok zincir tabanlı sistemleri daha hızlı ve daha özel hale getireceğine inandıkları bir teknoloji üzerine çalışıyor; çünkü dağıtımlı veritabanı yazılımının işletmeler tarafından hızlandırılması istendiği ön görülüyor.

Şirket 10 Ağustos Perşembe günü yaptığı açıklamada, hız ve gizlilik sorunları da dahil olmak üzere, sistemi yavaşlatan bazı sorunların çözümünde farklı blok ağlarına bağlanan Coco Framework adlı bir sistem geliştirdiğini söyledi.

Microsoft, Gizli Konsorsiyum adını taşıyan Coco’nun 2018 yılına kadar hazır ve açık kaynak olacağını söyledi.

Microsoft şu anda en popüler blok zincir tiplerinden Ethereum ile uyumlu ve onu kabaca 100 kat daha hızlı hale getirebilir bir sistem, dedi.

Microsoft cloud computing bölümü Azure baş teknoloji yetkilisi Mark Russinovich basın brifinginde “Bunun şirketler için blok zinciri temelini oluşturmasını bekliyoruz. Blok zincirinin potansiyel olarak her sanayiyi değiştireceğini düşünüyoruz.” dedi.

Dünyanın en büyük bankalarından birçoğu da dahil olmak üzere büyük işletmeler, ağır süreçlerinden bazılarının maliyetlerini basitleştirmeye ve azaltmaya yardımcı olması umuduyla blok zincirine yatırım yapıyorlar.

Blok Zinciri teknolojisi internetteki bilgisayar ağı tarafından sağlanan verilerin, paylaşılan genel bir kaydını oluşturuyor. Bu, bir ağdaki her kullanıcının potansiyel olarak tüm bilgilere erişimi olabileceği anlamına gelir.

Bu, teknolojiyi, bilgilerin bütünlüğünü sağlamaya uygun hale getirirken, aynı zamanda, sıkı veri gizliliği gereksinimleri olan büyük işletmeler tarafından kullanılmasını yetersiz kılmaktadır.

Microsoft’un teknolojisi, şirketlerin, sistemi yavaşlatmadan neyi görebildiğini kontrol etmesini kolaylaştıracaktır.

Şirket bulut hizmetlerinden daha fazla yararlanılmasını için Coco’yu ücretsiz olarak sunmayı planlıyor.

Kısmen Intel Corp (INTC.O) donanımı ile inşa ediliyor ve her blok zinciriyle uyumlu olacak bir yapıya sahip.
Teknoloji, büyük firmalardan ilgi çekmeye devam ederken, uzmanlar ve şüpheciler, hâlâ ilk günlerinde olduğunu ve yararlarının kazanılmasının yıllar alabileceğini düşünüyorlar.

Microsoft’un sistemi saniyede yaklaşık 1.600 işlem gerçekleştirebilir. Buna karşılık, Visa ödeme kartı sağlayıcısı ağı, saniyede 24.000 işleme kadar işlem yapabilir.

OneCoin blok zinciri ise halihazırda Visa ile başa baş bir performans sergiliyor.

 

Haber Kaynağı: https://www.reuters.com/article/us-microsoft-blockchain-idUSKBN1AQ1KD

admin