Bitcoin’in, Para Birimi Tanımının Tam Karşılığını Verdiğine İnanmıyoruz!

Bitcoin’in, Para Birimi Tanımının Tam Karşılığını Verdiğine İnanmıyoruz!

İsviçre bankacılık devi UBS başkanı, yeni açıklamalara göre, Bitcoin’in para birimi tanımının tam karşılığını verdiğine inanmıyor.

Reuters’e göre, Almanya merkez bankası Bundesbank’ın eski başkanı Axel Weber, Zürih’te düzenlenen bir toplantıda bu sözleri söyledi.

Kriptopara konusundaki şüpheciliğinin “muhtemelen merkez bankası kökenli olduğumdan kaynaklanıyor” diye kaydeden Weber, aksine tartışmalara rağmen, Bitcoin’in bir para biriminin ortak tanımlamasını kısmen yerine getirdiğini savundu.

Etkinliğe katılanlara şunları söyledi:

“Bir para biriminin önemli işlevi, bir ödeme aracı olması, genel olarak kabul görmesi, bir değer deposu olması ve kolay işlem yapılabilmesidir. Bitcoin yalnızca işlemsel para birimidir.”

Weber, City A.M. döneminde yayınlanan bir rapora göre, kriptopara pazarını 2015 yılının sonlarında eleştirdi. Bitcoin modelinin başarısız olacağına dikkat çekildiği söyleniyor çünkü “son çare olarak borç verenler yok – her zaman patlama ve sönme olacaktır.”

UBS başkanı, kripto para birimleri, finans kuruluşlarının en son figürü haline geldi. Wall Street yatırım bankası Goldman Sachs’ın CEO’su Lloyd Blankfein bile, bitcoin yelpazesinde açık (tarafsız da olsa) bir bakış açısı sunmak için Twitter’a girdi.

 

Haber Kaynağı: https://www.coindesk.com/

admin