Dijital Kriptopara Danışmanı Caner Kızgın’dan OneCoin Değerlendirmesi

Dijital Kriptopara Danışmanı Caner Kızgın’dan OneCoin Değerlendirmesi

OneCoin Güvenilirlik Değerlendirmesi- Bölüm 1 (Vizyon ve ICO)

OneCoin’i ve OneCoin’in vizyonunu anlamak için bu yazıyı okumanız çok önemli.

Bir şirket ilk ortaya çıktığında, kendi kendinize soracağınız ilk soru “Bu şirket legal mi, yoksa aldatmaca mı?” sorusudur. Eğer şirket sadece birkaç ay önce kurulmuşsa aldatmaca olma riski daha yüksektir. Fakat daha sonra, bu işe dahil olan insanlarla direkt olarak kendinizi eğitmeye başlarsınız. Onları bireysel olarak tanımak, enerjiyi hissetmek ve vizyonu anlamak… Aldatıcı işler genellikle birkaç ay içinde, maksimum 6 ayda çöküş yaşar. İnsanlar genelde, yanlış kararlar alınarak batan işlerle, aldatmaca olan işleri karıştırma eğilimindedirler. Örneklerini ülkemizde çokça gördük, bu sebeple tek tek isimlerini vermeyeceğim.

Tüm bunlara rağmen, 3 yıl öncesinden bu güne OneCoin’in varlığı onun bir aldatmaca olmadığının göstergesi. Beraberinde bir risk taşıdığı da su götürmez bir gerçek. Ancak, bana risk taşımayan bir iş söyleyebilir misiniz?

OneCoin projesi aslında 4 yıllık süreçte tamamlanacak bir ICO (Initial Coin Offering). Şimdi diyeceksiniz ki; madem zaten ICO’ydu neden OneCoin, 25 Ekim 2017 tarihinde 1 yıl sürecek ICO başlatıyoruz dedi ve 8 Ekim 2018’de bunu sonlandıracak. Şunu net olarak söyleyebilirim ki ICO kısaltması, insanların daha net algılayabilmesi için kullanılmış bir terimdir. ICO yani “Initial Coin Offering”, Türkçe’de “İLK Coin Teklifi” anlamına gelir. OneCoin şirketi OneLife Network Marketing’i kullanarak zaten ICO sürecini 2015 yılında başlatmıştı. 25 Ekim 2017’de başlayan süreç ilk bölümün devamıdır yani “Coin Offering”tir. ICO ile ilgili resmi website olan www.onecoinico.io ‘yu inceleyecek olursanız orada da İngilizce olarak “Bu İlk Coin Teklifi aslında İLK değildir” açıklamasını göreceksiniz. Bu da bir bakıma benim söylemlerimi doğrular nitelikte.

 

OneCoin Güvenilirlik Değerlendirmesi- Bölüm 2 (Problemler-1)

OneCoin’in ilk problemi! Şimdiye kadar bir kripto paranın merkezi olmaması ve özel bir site olan CryptoCurrency Market Capitalizations’da (coinmarletcap.com) yayınlanması gerektiğini düşünüyorduk. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, bir ICO coininin ya da token’ının, ICO süresince hiçbir yerde halka açık şekilde ticareti yapılamaz ve coinmarketcap.com sitesinde listelenemez. OneCoin’in, merkezi olduğu için gerçek bir kripto para  olamayacağını haykıran birçok merkezi olmayan kripto paraları ya da yandaşlarını görebilirsiniz. Bunun kararını onların verebileceğini düşünmüyorum. İnsanlar hep birlikte buna karar verecek. Devletler buna karar verecek. Rusya, sadece, “coin sahibi insanların bilgilerini, blokchain’in içine koyabilen ve merkezi olan kripto paralara izin verecek bir düzenlemeyi” tamamlamak üzere. OneCoin hali hazırda tüm bunları zaten sağlıyor.

Diğer yandan coinmarketcap.com’da listelenmiş merkezi kripto paralar da var ki en çok bilineni Ripple. Kimse bunlar hakkında konuşmuyor. OneCoin’e iftiralar atıyorlar çünkü ICO süreci OneCoin için müthiş derecede çok iyi gidiyor. OneCoin gerçekten aptalca bir proje olsaydı, kimse iki yıldan fazla buna katlanamazdı.

Merkezi olmayan kripto paraların açık pazardaki en büyük problemi, fiyat dalgalanmalarından nasıl kar elde edebileceklerini çok iyi bilen dev spekülatörlerdir. OneCoin, yeni bir spekulasyon kripto parası olmak istemiyor. OneCoin, değeri işe yaramaz ya da balon gibi şişirilecek bir coin olmak değil, değerinin limitler, değişimler ve ticari kullanımlar ile düzenlenlenen merkezi bir varlık olmak istiyor. Bütün bu söylenenlere ekonomik olarak mantıksız diyebilirsiniz fakat istedikleri şey, insanların ürünler ve hizmetler satın alabileceği stabil bir coin yaratmak.

Not: OneCoin, dealshaker.com platformunda 50.000’e yakın ticari üyeye sahip. OneCoin’den nefret eden birçok kişi sitenin kötü olduğunu çünkü kötü anlaşmalar gördüklerini söylüyor. Sanki ilk zamanlarında ebay ya da amazon gibi siteler hatasız ve çok iyi şeyler yapmış gibi konuşuyorlar. Tamamen bilgisiz ve cahilce yapılan hakaretlerden başka bir şey değil bunlar. Alibaba’nın sahibi Jack Ma’nın, siteyi açtığında, orada olan anlaşmaların hepsini ilk 30 gün boyunca kendisinin aldığını biliyor muydunuz?

OneCoin, açık kaynak bir blockchain’i olmadığı ve serbest şekilde alınıp satılamadığı için hakaretlere maruz kaldı. Ama bu ICO için normal bir durum. Ethereum alt yapısı ile çalışanlar haricinde ICO sürecinde olan coinlerin hiçbiri blockchain’ini açık  kaynak şeklinde sunmaz. Birçok coin ICO’su süresince hatta bitiminde bile blockchain’e sahip olmayabilir (bkz. Tezos.com ve EOS.io) Ve tabii ki ICO boyunca ticari olarak da kullanılamaz. Aynı durum OneCoin için de geçerli. 8 Ekim 2018’de ICO süreci tamamlandığında açık olarak ticareti yapılabilecek.

 

OneCoin Güvenilirlik Değerlendirmesi- Bölüm 3 (Problemler-2)

OneCoin’in sahip olduğu ikinci problem, aynı zamanda onun en güçlü bağlantısı. ICO boyunca Network Marketing aracılığıyla dağıtılıyor olması. Network Marketing kesinlikle en kalabalık satış işi modeli ama bir çok arızayı da yanında getiren bir model. Çünkü birçok isimsiz “anti-Network Marketing” blog yazarı ya da web sitesi sahibi buna karşı olabilecek envai çeşit fikir üzerinden her türlü kötü haberleri yazıp duruyorlar. Bu kişiler, yazdıkları şeyler ne kadar fazla tıklanırsa, bu tıklamalardan o kadar fazla para kazanıyorlar ve en fazla tıklamaları da negatif içeriklerin aldığını çok iyi biliyorlar.

Fakat bu kişiler sadece negatif fikirlerini yazmakla kalmayıp OneCoin’i şirket kurallarına aykırı şekilde kötü ve yanlış tanıtan distribütörlerin yaptığı hataları da şirkete mâl ederek yazıyorlar. OneCoin’de Network Marketing bölümünün adı OneLife ve içeriğinde, OneCoin konseptini insanlara nasıl sunmanız gerektiği ile ilgili belirlenmiş kurallar vardır.  OneCoin’in ICO süreci hala devam ederken kimse direkt olarak OneCoin satın alamaz ya da belirlenmiş bir fiyattan satamaz. OneCoin elde edebilmeniz için token denilen üretim maddelerine ihtiyaç duyarsınız ve ancak bu tokenları madene gönderdiğinizde toplam token sayısı / zorluk derecesi = X adet OneCoin şeklinde üretim ile OneCoin elde edebilirsiniz. Tokenları da ücret karşılığı değil OneLife içerisinde satılan ürünlerin yanında ücretsiz olarak sahip olursunuz. Bu ürünün adı uzmanlar tarafından hazırlanmış olan OneAcademy.eu eğitim paketleridir. Son dönemde ICO ile ilgili kanunların değişiklik göstermesi ile OneCoin’in 25 Ekim 2017 tarihinde başlayan 1 yıllık ICO sürecinde token içerikli paketler de sunulmaya başlanmıştır.

 

OneCoin Güvenilirlik Değerlendirmesi- Bölüm 4 (Problemler-3) Sonuç

İnsanların gözünde problem yaratan son şey ise OneCoin kripto parasının açıklanan promosyonlarının ya da kararlarının sürekli değişiyor olması. Sürekli değişen kararlar, insanların gözünde istikrarsız ya da tutarsız, profesyonel olmayan bir yönetim sergileniyor izlenimi yaratabilir ancak unuttukları çok önemli bir nokta var. OneCoin, zaten yeni olan ve Dünya’yı değiştirecek bir teknolojiyi kullanarak, daha önce hiç denenmemiş bir hareketi gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu zorlu sürecin, sürekli innovasyon ve strateji değişikliği gerektiren bir süreç olduğu, piyasadan ve insanlardan alınan tepkilere göre bu değişimlerin belirlendiği unutulmamalıdır. Eğer bu değişim sürecinin bu şekilde olmaması gerektiğini düşünüyorsanız, Microsoft, Apple, Facebook, Google, Alibaba, Yemeksepeti vb. daha birçok kurumun başlangıçtan itibaren ne tür süreçlerden geçtiklerini ve hikayelerini araştırmanızı tavsiye ederim. Hatta size daha net bir örnek vereyim. Samsung firmasını bilmeyen yoktur diye düşünüyorum.  Kuruluş tarihi 1938’e kadar uzanan köklü bir şirket ancak ben şimdiki yıllara ve bundan birkaç yıl öncesine gitmek istiyorum. Çok kısa bir zaman önce Galaxy Note 7 model telefonlarını piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra tüm Dünya’dan geri topladı yaptıkları bir hata yüzünden. Sonuca bakıldığında Samsung hala Dünya’nın sayılı firmalarından biri. Buna benzer örnekleri dev otomobil firmalarında da görebilirsiniz.

Son olarak belirtmeliyim ki; Her şirket ya da her girişimde olduğu gibi OneCoin projesi de kusursuz bir proje değildir. Kusursuz olması da imkansızdır. Ancak bu durum bizi, OneCoin’in güvenilemeyecek bir firma olduğu sonucuna asla ulaştırmaz. İnatla bu sonuca ulaşmak isteyen kişilere tavsiyem, hangi sektör olursa olsun an itibariyle ilişkide bulundukları yerli yabancı tüm şirketlerle ilişiklerini kesmeleridir çünkü o şirketler de bu süreçlerden geçtiler.

 

Caner M. Kızgın

Dijital Kriptopara Danışmanı

 

 

#OneCoin #OneLife #ICO #onespiceteam #spiceteam #teamwork #networkmarketing #mlm #secret #arround #the #world #positive #canerkizgin #cryptocurrency #kriptopara #güven #trust #strategy #stareji #OLN #IMA #OneLfeIMA #baharatmedya #baharatnetwork #baharatbusiness

 

admin