OneCoin 2.0

OneCoin 2.0

Kripto Para Nedir?

onecoinnewlogo

OneCoin’in büyük vizyonunu anlayabilmeniz için sizlere öncelikle #KriptoPara (Cryptocurrency) ve bu para birimlerinin öncüsü olan #Bitcoin hakkında bilgi vereceğiz.

FİNANSAL DEVRİM YARATAN KRİPTO PARA NEDİR?
Teknolojinin hızla geliştiği ve her gün yeni bir buluşun gerçekleştiği günümüz dünyasında bizler bazen aşırı teknolojik konuları anlamakta zorluk çekebiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de 2009 yılında Bitcoin adı ile duyulan ve Blockchain (zincir bloğu) olarak bilinen sistemdir. Teknolojik yapısı gereği sadece internet ortamından alınan bilgilerle, bilgisayarlar üzerinde üretilebilen dokunup hissedemeyeceğimiz sanal ama gerçek bir para birimi. Her ne kadar internetin değerli madeni ya da para birimi olarak bilinse de bitcoini oluşturan blokchain yazılımı tüm bilim ve teknoloji dünyası tarafından asrın en önemli buluşlarından biri olarak nitelendirilmekte ve online dünyanın hemen hemen her köşesinde yerini almaya hazır.

Teknoloji ile biraz olsun ilgilenen insanların bu sistemi bir sanal para olarak tanıması gayet doğal çünkü 0.1 $’dan başladığı yolculuğu 4 yıl gibi bir sürede 1300 $’a ulaşan bir para biriminden bahsediyoruz. Bitcoin ve blockchain sistemine en başından beri inanan bazı ileri görüşlü insanlar bu değer artışından milyon dolarlar kazandılar.

Tüm Dünya üzerindeki internet ve bilgisayarlardan beslenerek üretildiğinden dolayı, internet ağlarında ve bilgisayarlarda salınırken müdahale edilip sonucu değiştirilemesin diye şifrelenerek koruma altına alınmış yeni bir para birimi: Kripto Para! Aslına bakılırsa bugün bir banka kartını bankamatiğe takıp içerisinde görüntülediğiniz rakamlar ya da #Online bankacılık kullanıyorsanız hesabınıza girdiğinizde gördüğünüz rakamlar da Kripto Para’dır. Ama bu Kripto Para’lar bankalar arası bir sistemde işlem sağlar. Şifrelenmiş olarak hesaplar arası ya da bankalar arası yer değiştiren bu rakamlar da sanal para birimleridir. Sanal olmasaydı, havale işlemi yaptığımızda bir bankadan başka bankaya doğru havada uçan paralar görebilmemiz gerekirdi. Peki havada uçuşmayan bu paralar bize nasıl bir avantaj sağlıyor? Çok daha hızlı ödeme işlemlerini gerçekleştirmemizi sağlıyor. Yıllar önce kredi kartları ile başlayan hızlı ödemeler şimdilerde #Sodekso , #Multinet , #Ticket gibi değişik yöntemlerle ilerler hale geldi. Hatta artık sadece akıllı telefonumuzu pos cihazına yaklaştırarak bile çok hızlı ödeme yapabilir durumdayız.  Diğer bir avantajı ise paranızın asla kaybolmaması. Teknolojinin en güzel yanı burada devreye giriyor. Şöyle düşünün; paranızı birine emanet ettiniz ya da geri ödenmesi üzere borç verdiniz ve karşılığında da o kişiden senet, makbuz benzeri bir kağıt aldınız. Buradaki handikap aldığınız kağıdın ne kadar resmi geçerliliği olan bir belge olduğunu bilemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda parayı verdiğiniz kişi ortadan kaybolursa yapacak hiçbir şeyiniz olmaz. Ama Kripto Para’lı ödemelerde yani internet üzerinden yapılan para aktarımlarında artık her yapılan işlem bir “İZ” bırakmaktadır. İnternette bırakılan bu izler her hâlükârda görülür ve yok edilemez. Dolayısıyla şahsi dolandırıcılıktan tutun da vergi kaçakçılığına kadar bir çok zarar verici suçtan korunmuş olabilirsiniz.

Genelde internetin altını olarak ün salmış #Bitcoin ile birlikte anılıyor Kripto Para terimi. Peki bir fark var mı? Elbette var. Bankacılıkta kullanılan sistem yukarıdaflow chart diagram bahsedildiği gibi sadece şifrelenmiş rakam transferleridir. Ancak 2009 yılında Bitcoin ile ilk defa aktif hale gelen sistem şifrelenmiş rakamsal işlemlerin sonuca ulaşmasıyla sadece transfer gerçekleştirmiyor aynı zamanda her sonuç 1 adet para birimi yaratıyor. Bunu genelde matematiksel algoritmanın çözümlenmesi olarak tanımlanır. Bu ne anlama geliyor bir örnekle açıklamaya çalışalım. Eminim ki çoğumuz TRT’de yayınlanmış “Bir Kelime Bir İşlem” yarışmasını izlemiş ya da en azından duymuştur. Bu yarışmanın işlem sorularının olduğu bölümü gözünüzde canlandırın. Çeşitli sayılar verilir ve bu sayıları kullanarak belirli bir sonuca ulaşmanız istenirdi bu sorularda. Bazen yarışmacılar sayıları çok farklı şekilde kullanıp istenilen aynı sonuca ulaşabiliyordu. İşte matematiksel algoritma denilen şey tam olarak budur. Yani başlangıç noktası ve sonucu belli olan iki nokta arasındaki yolu çizmektir.

 

İster inanın, ister inanmayın, kimilerine göre basit, kimilerine göre ise çok karmaşık görünen bu yeni teknoloji birkaç yıl içinde tamamı ile hayatımızı saracak. Ancak bu bitcoin ile mi gerçekleşecek? Bu ihtimalin oldukça zor olduğunu kısaca sizlere açıklayalım.

currenciesBitcoin’den sonra 100’lerce coin markası, aynı blockchain sistemini farklı algoritmalarla oluşturarak piyasa çıktılar. Bunu yapanlar, genelde, birkaç firma dışında hep bilgisayar kurdu olan donanımlı şahıslar oldu. Bitcoin, finansal dünyada devrim yaratan bir buluş olarak tarihte yerini aldı ve bugün herkes tarafından tanınıyor. Ancak devletler tarafından asla kabul edilen bir kripto para birimi olamadı ve olacak gibi de görünmüyor. Bitcoin’i yaratan şahsın bile kim olduğunun belli olmaması, manipüleye açık ve illegal işlemlerin döndüğü bir sistem olması sebebi ile legallik konusunda epey bir sıkıntılı durum söz konusu. Bitcoin’in hiçbir merkeze bağlı olmaması da manipüleye tamamen açık olmasını sağlayan nokta. OneCoin ise bir merkeze bağlı, devletlerin muhattap alabileceği  bir şirket olarak geleceğe başlangıç yapmıştır. İkinci noktada ise günümüz bankacılık sisteminde olduğu gibi “Müşteri Tanıma Politikası”nı uygulamaya koyan ilk kripto para birimidir. Yani, nasıl ki bir bankada hesap açtığınızda sizden kimlik ve adres bilgileriniz alınıyorsa burada da aynı sistem vardır. Bu sistem, devletlerin istedikler anda hesap sahiplerinin anlık ve geriye dönük olarak yaptıkları tüm işlemleri inceleyebilmelerine ve illegal bir durum halinde müdahale edebilmesine olanak sağlar. Bundan dlayıdır ki, nasıl bankalarda illegal işlemler gerçekleştirilemiyor ya da gerçekleştirildiğinde devletler tarafından müdahale edilebiliyorsa, aynı şeffaflıkta OneCoin sistemi de böyle çalışmaktadır.

 

ONECOIN 2.0

350x150_468_blockchain_image

OneCoin kurucusu ve vizyoneri Dr. Ruja Ignatova’nın Finans’ta köklü bir geçmişi var. Oxford Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu olan Ignatova, Oxford ve Konstanz Üniversiteleri’nde hem Hukuk hem de Finans alanlarında Doktora seviyesinde güçlü bir eğitime sahip. Bulgaristan’daki 250 Milyon Euro’luk en büyük Varlık Yönetimi fonlarından biri olan CSIF’te yönetim kurulu başkanlığı görevi yapan Dr. Ruja, dijital para küresel başarı elde edince, bu yeni teknolojiyi geliştirme potansiyelini gördü ve dijital para birimi konusunda uzmanlaştı. Bu birkaç dijital para şirketine danışmanlık yapmasına yol açtı ve o zamandan beri dijital para birimi üzerine kitaplar yazdı. Dr. Ruja 2012 yılında Bulgaristan’da Yılın İş Kadını Ödülü (Uluslararası İşler Kategorisinde) ve 2014 yılında ise tekrar Bulgaristan’da Yılın İş Kadını Ödülü’nü (Tüm Kategorilerde) aldı.

Resmi olarak Ekim 2014’te kurulan OneCoin firması, veri madenciliğine 23 ocak 2015 te Hong Kong’da canlı bir etkinlikle başladı ve ilk günkü değeri sadece 0.50€ idi.

Sadece 4 ay sonra 15 Mayıs 2015 te Dubai’de 3000 kişilik canlı bir etkinlikte OneCoin’in değeri 1.05€  olmuştu.

11 Haziran 2016’da Londra Wembley Arena’da bir büyük etkinlik daha düzenleyen OneCoin 2 Milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştı ve bu etkinlikte daha profesyonel stratejilerle ilerleyebilmek için markalarını Oneoin, OneLife Network Marketing, One Academy, OneCoinCloud vb şeklinde farklı alanlara ayırdı.

Son olarak 1 Ekim 2016 tarihinde Bangkok’ta 2. yılını kutlayan OneCoin ve OneLife 2,5 milyon kullanıcı ve 15 milyon hesap ile hızla büyümeye ve yaratım sürecinde olduğu ekosistemi sağlam adımlarla inşa etmeye devam ediyor.

 

ekosistem1

Geleceğin online teknolojisi ve ödeme yöntemini şimdiden kabullenmekte ve dahil olmakta geç kalmamanızı öneririz.